Solární ohřev bazénu

Bazény jsou skvělým způsobem, jak se v horkých letních měsících ochladit, ale jejich údržba může být také poměrně nákladná. Náklady na vyhřívání bazénu mohou být obzvláště vysoké, zejména pokud žijete v oblasti s chladnějším počasím. Naštěstí existuje několik možností pro majitele domů, kteří chtějí svůj bazén vyhřívat. Jednou z nejoblíbenějších a k životnímu prostředí nejšetrnějších možností je solární ohřev bazénu.

Co je to solární ohřev bazénu?

Solární ohřev bazénu je systém, který k ohřevu bazénu využívá sluneční energii. Systém funguje tak, že pomocí solárních panelů nebo kolektorů zachycuje sluneční paprsky a přeměňuje je na teplo. Ohřátá voda pak cirkuluje ve vašem bazénu a zajišťuje teplé a příjemné prostředí pro koupání.

Jak funguje solární ohřev bazénu?

Solární systémy ohřevu bazénu mají poměrně jednoduchou konstrukci. Skládají se z několika základních součástí: solárních kolektorů, čerpadla, filtru a regulačního ventilu.

Solární kolektory se obvykle montují na střechu nebo blízkou konstrukci, kde jsou maximálně vystaveny slunečnímu záření. Kolektory se skládají z řady trubek nebo kanálků, které jsou navrženy tak, aby absorbovaly sluneční paprsky a přeměňovaly je na teplo.
Ohřátá voda se pak z kolektorů čerpá přes filtr do bazénu. Regulační ventil slouží k regulaci průtoku vody systémem a zajišťuje, aby byl bazén vyhříván na požadovanou teplotu.

Výhody solárního ohřevu bazénu

Solární ohřev bazénu má několik výhod:

Úspora nákladů: Solární systémy ohřevu bazénu vám mohou z dlouhodobého hlediska ušetřit značné množství peněz. I když počáteční náklady na instalaci solárního systému ohřevu bazénu mohou být vyšší než u tradičních systémů ohřevu, úspory energie v průběhu času tyto náklady více než vyváží.

Šetrnost k životnímu prostředí: Solární systémy ohřevu bazénu jsou šetrné k životnímu prostředí, protože ke svému provozu nepotřebují žádná fosilní paliva ani elektřinu. Využíváním obnovitelné energie ze slunce pomáhají solární systémy ohřevu bazénu snižovat emise uhlíku a chránit životní prostředí.

Nízké nároky na údržbu: Solární systémy ohřevu bazénu jsou relativně nenáročné na údržbu. Jakmile je systém nainstalován, je k jeho udržení v provozu zapotřebí jen velmi málo údržby.

Delší koupací sezóna: Solární systémy ohřevu bazénu mohou prodloužit koupací sezónu o několik měsíců, což vám umožní užívat si bazén delší dobu.

Zvýšení hodnoty nemovitosti: Solární systém ohřevu bazénu může zvýšit hodnotu vaší nemovitosti, protože jej mnozí kupci domů považují za žádoucí prvek.

Instalace a údržba

Instalace solárního systému ohřevu bazénu obvykle zahrnuje montáž solárních kolektorů na střechu nebo blízkou konstrukci, připojení kolektorů k bazénu a instalaci regulačního ventilu, čerpadla a filtru. Proces instalace může v závislosti na složitosti systému trvat od několika dnů až po několik týdnů.

Údržba solárního systému ohřevu bazénu je minimální. Systém by se měl pravidelně kontrolovat, aby se zajistilo, že trubky nebo kanály kolektorů jsou bez nečistot a že čerpadlo a filtr fungují správně. Důležité je také vypustit systém a chránit jej před zamrznutím v zimních měsících.

Kdo by si měl solární ohřev bazénu pořídit?

Solární ohřev bazénu je vynikající volbou pro majitele domů, kteří chtějí ohřívat svůj bazén ekologicky šetrným a nákladově efektivním způsobem. Díky nízkým nárokům na údržbu, dlouhé plavecké sezóně a potenciálnímu zvýšení hodnoty nemovitosti je solární systém ohřevu bazénu investicí, která se vyplatí po mnoho let. Pokud máte zájem dozvědět se více o solárním ohřevu bazénu, kontaktujte ještě dnes kvalifikovaného odborníka v blízkosti svého bydliště, případně se obraťte na specializovanou firmu, která nabízí online poradenství.

Publikováno: 07. 03. 2023

Kategorie: Nezařazené

Autor: Kristýna Solarusová